Site Üzerinde Geçirilen Süreyi Arttırmak İçin Kullanabileceğiniz Taktikler

Site Üzerinde Geçirilen Süreyi Arttırmak İçin Kullanabileceğiniz Taktikler

Bir e-ticaret sitesi kurduğunuz zaman, buradan belirli bir paranın gelmesini isteriz. Her ne kadar bu durum biraz zaman alacak olsa bile; bizler bunun için sabır ederiz ve meyvelerini de bu sürede alırız. Fakat bunun için yapılması gerekilen bazı stratejiler bulunmaktadır. Kullanıcılar site üzerinde ne kadar fazla zaman geçirirlerse, işte o zaman daha fazla alış-veriş yaparlar ve daha fazla ürüne bakmayı başarabilirler. Bunun için yapılması gerekilen ise; site üzerinde geçirilen süreyi artırmak için kullanabileceğiniz taktikler olarak karşımıza çıkar. Bakalım o taktikler nelerdir.

İçerik Kalitesini Arttırmak

Ürünün yanında büyük veya olması gerektiğinden daha küçük açıklamalar, kullanıcının sıkılmasına neden olacaktır. Bu bağlamda tercih edilmemesi gerekilen bir durumdur. Sizlerin bu anlamda yapması gereken ise; içerik olarak kaliteyi arttırmak olacaktır ve kullanıcı böylece daha fazla zaman geçirecektir.

Tasarımın Sadeliği

Tasarım ne kadar göz yorucu ise; kullanıcının siteden ayrılma süresi o kadar kısa olacaktır. Biraz karmaşadan bu anlamda uzak durmalısınız. Aynı zamanda bu karmaşanın yanına sadelik eklemelisiniz. Sade bir web sitesi her zaman için daha ilgi çekicidir.

Yazı Fontlarına Dikkat Edin

Sayfanın tamamında neredeyse aynı fontu kullanmaya dikkat etmelisiniz. Özellikle de yukarıda bahsettiğimiz gibi; gereğinden büyük veya küçük yazılardan uzak durmalısınız. Bunlar kullanıcının hem gözünü yorar hem de okumaktan sıkılır.

Videolardan Yararlanın

Sayfanın tamamında olmasa bile; belirli noktalarda video kullanmak çok daha ilgi çekici bir hale getirecektir. Bunun için yapmanız gereken orta uzunlukta bir video koymak olacaktır. Belki de bu videoyu izledikten sonra, çok daha uzun süre sitede kalan kullanıcılar olacaktır.

Sosyal Kanıt Ögelerini Kullanın

Kullanıcı yorumları bir e-ticaret sitesinin neredeyse bel kemiği niteliğindedir. Bir ürün için siteye giren kullanıcı, her ne kadar ürünü almayı aklına koymuş olsa bile, tamam deyip çıkabilir. Fakat kullanıcı yorumlarını okuyarak belki daha çok ürün alacaktır veya sitenin güvenirliğini baz alarak daha maliyetli bir ürün alabilir. Yorumları okuyarak hem daha fazla kalacaktır hem de ürün alımı fazlalaşacaktır.


About The Author

Leave Comment