Retail Arbitraj ve Online Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Retail Arbitraj ve Online Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arbitraj genel bir tanımıyla piyasadaki fiyat farklarından yararlanarak para, senet, materyal, ürün veya evrak alıp satma işlemidir. Birçok sektörde bu işlem yapılmaktadır ve en az riskin olduğu bir işlemdir. Retail arbitraj ve online arbitraj gibi türleri vardır. Bu işlemler daha çok Amazon, Etsy, Ebay gibi alışveriş platformlarında bulunmaktadır.

Arbitrajın asıl amacı herhangi bir risk almadan kar elde etmektir. Asıl olan piyasadaki fiyat eşitsizliğinden faydalanarak ucuzu bulunan ürünleri daha pahalıya satmaktır. Kısacası piyasa dengesizliğini avantaja çevirmektir. Fakat arbitrajın her zaman kazandırdığı düşüncesine kapılmak yanlıştır. İşlem maliyetleri ve piyasa verimliliği gibi etkenleri de hesaba katarak işlem yapılmalıdır. Aksi takdirde bu işlemlerden zarar edilmesi kaçınılmazdır.

Arbitraj nedir? Sorusunu cevapladıktan sonra şimdi bu işlemlerin Amazon, Etsy ve Ebay gibi platformlarında nasıl yapıldığını anlatalım. Bu e ticaret sitelerinde işlemler, retail arbitraj ve online arbitraj olarak iki şekilde yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde yüksek miktarda para kazanmanız mümkün. Ayrıca yetkili bir satıcı olarak göründüğünüz için müşteri açısından güven en üst noktada olur.

Retail Arbitraj Nedir?

Retail arbitrage ın diğer bir ismi perakende arbitrajdır. Retail arbitrage nasıl yapılır diye soracak olursanız, bu arbitraj yönteminde satıcıların, ürünlerini tedarikçilerden veya herhangi bir perakende mağazadan alarak, Amazon Etsy gibi yerlerde satması söz konusudur. Düşük fiyattan aldığınız bu ürünleri ister kendi deponuzdan isterseniz Amazon.com’da bulunan deponuzdan rahatlıkta satabilirsiniz.

Birçok satıcı e-ticarete ilk girdiğinde bu iş modelini benimsemektedir. Fakat bir süre sonra bu modelden vazgeçmektedirler. Bunun başlıca sebebi retail arbitraj konusunda çok fazla bilgi sahibi olmamaları ve gereken ilgi ve alakayı göstermemeleridir. Fakat bu yöntem ile gerçekten iyi paralar kazanmak oldukça kolaydır.

Retail arbitrage Amazon satışlarında ürününüzün reklamını yapmanıza ihtiyacınız yoktur. Çünkü zaten satışını gerçekleştirdiğiniz ürün kendi reklamını yapmaktadır. Size kalan sadece ürünü düşük fiyattan bulup kendi karınızı ve diğer maliyetlerini hesaplayıp en iyi fiyata satmaktır. Üstelik retail arbitrage için yüksek sermayelere ihtiyacınız yoktur.

Online Arbitraj Nedir?

Online arbitrage, retail arbitraj sisteminden farklı olarak tedarikçi veya perakende mağazalardan değil, yine e-ticaret sitelerinden toplu veya tek tek ürün alınarak yapılan bir satıştır. Diğer birçok satış işleminden daha sağlıklı olan online arbitraj daha kolay bir şekle para kazanacağınız bir iş modelidir. Daha kolay bir ifadeyle, ürünü br e-ticaret sitesinden ucuza alıp diğer e-ticaret sitesinde pahalıya satmaktır.

Amazon.com ‘ da online arbitraj yaparken şirket olarak satış yapmak size oldukça avantaj sağlayacaktır. Şirketiniz olduğu zaman hem müşterilere daha iyi bir güven ortamı sağlamış olursunuz, hem de yetkili bir satıcı haline gelebilirsiniz. Bu durumda satış hacminiz de buna bağlı olarak kat ve kat artacaktır.

About The Author

Leave Comment